Renesansa i humanizam

Stalni postav

postavljen do 1515. g.

Štandarac – dio postolja za mletačku zastavu
26/02/2021
I Split je poput ostalih dalmatinskih gradova na svom glavnom gradskom trgu, ispred zgrade Vijećnice, imao kameni stup za koplje na kojem se vijorila državna zastava za vrijeme vladavine Mletačke Republike.
Saznaj više
MGS Zbirke

Zbirka umjetničkog obrta (metal) obuhvaća niz grupa predmeta izrađenih od neplemenitih i plemenitih metala kao što su: predmeti za opremu stanova i kuća, kućanski predmeti, predmeti za rasvjetu i grijanje, alati, instrumenti i razni pribor, mjerni instrumenti i pribor, varia, crkveni inventar. U Zbirci se nalaze i predmeti vezani za poznate osobe iz političke i kulturne povijesti grada Splita. Razdoblje nastanka predmeta obuhvaća period od 14. stoljeća do današnjih dana, a podrijetlo građe većim dijelom vezano je za grad Split i teritorij Dalmacije.

Voditelj zbirke: dr. sc. Marijan Čipčić, kustos
pogledaj cijelu zbirku
Svijećnjak Društva „Zvonimir“
26/02/2021
Saznaj više
Knjižnica
1925.MGS
U sklopu Gradske biblioteke u palači Bernardi 1925. godine osposobljen je prostor za Muzejsko-historijsko odjeljenje. U razdoblju nakon Drugog svjetskog rata postupno je došlo do njegovog izdvajanja iz cjeline i preseljenja u gotičko-renesansnu Veliku Papalićevu palaču. Tada službeno priznat, Muzej grada Splita ima i svoju priručnu knjižnicu. Njezinu jezgru činile su knjige i časopisi koje su po muzejskim kriterijima trebale ući u fundus novonastalog muzeja.

Knjižnica Muzeja grada Splita je poluotvorenog tipa – osim za internu upotrebu, knjižni fond je dostupan po određenim uvjetima i vanjskim korisnicima. Evidentirano je više od 11 000 kataloških jedinica knjižnične građe. Knjižnica prima 42 naslova periodike vezane za sve aspekte gradske i opće povijesti (povijesti umjetnosti, sociologije, zdravstva…).

Od novina knjižnica posjeduje većinu godišta Novog doba, Pučkog lista i Jadranske straže. Ujedno prikuplja i primjerke Slobodne Dalmacije od samih početaka.

Građa knjižnice Muzeja grada Splita nabavlja se donacijama i kupnjom, a najviše razmjenom sa srodnim ustanovama.