Renesansa i humanizam

Stalni postav

postavljen do 1515. g.

Štandarac – dio postolja za mletačku zastavu
26/02/2021
I Split je poput ostalih dalmatinskih gradova na svom glavnom gradskom trgu, ispred zgrade Vijećnice, imao kameni stup za koplje na kojem se vijorila državna zastava za vrijeme vladavine Mletačke Republike.
Saznaj više
MGS Zbirke

Zbirka obuhvaća radove različitog tematskog, stilskog i vrijednosnog spektra koji su nastajali od 17. stoljeća do danas. Sastoji se od portreta osoba iz društvenog, političkog i kulturnog života Splita i Dalmacije, različitih sakralnih prikaza, plastike koja je ukrašavala interijere i eksterijere splitskih palača, kao i od djela raznovrsne tematike čiji su tvorci umjetnici koji su životom, radom ili porijeklom vezani uz grad Split.

Najstarije skulpture u Zbirci su fragment Raspeća od bjelokosti, rad nepoznatog mletačkog majstora iz 17. stoljeća i tri skulpture od drva iz 18. stoljeća: Sv. Ivan Nepomuk, rad srednjoeuropskog majstora, Biskup i reljef Bogorodice s Djetetom, radovi nepoznatog talijanskog majstora.

Najveću povijesnu, ali i umjetničku vrijednost unutar Zbirke imaju skulpture iz 20. stoljeća, posebno dio spomenika Marku Maruliću koji je u bronci načinio kipar Ivan Meštrović 1924. godine te nekoliko portreta sudionika Hrvatskog narodnog preporoda, portret Gaje Bulata Ivana Rendića, bista Dujma Mikačića Antuna Augustinčića i portret Lovre Borčića Ivana Bulimbašića. U Zbirci se nalaze i fino izrađeni gipsani odljevi portreta osoba iz kulturnoumjetničkog života, bista Josipa Hatzea autora Ivana Bulimbašića te Noe Matošića s pjevačicom Balio Tome Rosandića. Splitski slikar i kipar Ivan Mirković, koji je vješto izrađivao karikature prijatelja i sugrađana, u Zbirci je zastupljen karikaturama Tina Ujevića, Ivana Meštrovića, dr. Ive Tartaglie, Krešimira Čorka, člana obitelji Savo te karikaturom Splićanina.

Voditeljica zbirke: Nela Žižić, viša kustosica
pogledaj cijelu zbirku
Nepoznati majstor, SV. IVAN NEPOMUK
26/02/2021
Saznaj više
Knjižnica
1925.MGS
U sklopu Gradske biblioteke u palači Bernardi 1925. godine osposobljen je prostor za Muzejsko-historijsko odjeljenje. U razdoblju nakon Drugog svjetskog rata postupno je došlo do njegovog izdvajanja iz cjeline i preseljenja u gotičko-renesansnu Veliku Papalićevu palaču. Tada službeno priznat, Muzej grada Splita ima i svoju priručnu knjižnicu. Njezinu jezgru činile su knjige i časopisi koje su po muzejskim kriterijima trebale ući u fundus novonastalog muzeja.

Knjižnica Muzeja grada Splita je poluotvorenog tipa – osim za internu upotrebu, knjižni fond je dostupan po određenim uvjetima i vanjskim korisnicima. Evidentirano je više od 11 000 kataloških jedinica knjižnične građe. Knjižnica prima 42 naslova periodike vezane za sve aspekte gradske i opće povijesti (povijesti umjetnosti, sociologije, zdravstva…).

Od novina knjižnica posjeduje većinu godišta Novog doba, Pučkog lista i Jadranske straže. Ujedno prikuplja i primjerke Slobodne Dalmacije od samih početaka.

Građa knjižnice Muzeja grada Splita nabavlja se donacijama i kupnjom, a najviše razmjenom sa srodnim ustanovama.