Renesansa i humanizam

Stalni postav

postavljen do 1515. g.

Štandarac – dio postolja za mletačku zastavu
26/02/2021
I Split je poput ostalih dalmatinskih gradova na svom glavnom gradskom trgu, ispred zgrade Vijećnice, imao kameni stup za koplje na kojem se vijorila državna zastava za vrijeme vladavine Mletačke Republike.
Saznaj više
MGS Zbirke

Zbirka odlikovanja, medalja i plaketa nastajala je tijekom godina i obogaćivala se raznim darovima i kupovinom od osnutka Muzeja grada Splita. Danas broji ukupno 307 primjeraka. Zbirka je registrirana od strane Ministarstva kulture Republike Hrvatske 22. studenog 2011. godine. Medalje su većinom domaćeg, a ima ih i inozemnog podrijetla. Bogata po motivima, raznovrsna u oblicima i stilskim karakteristikama, ona predstavljaju mala umjetnička djela u kojima su njihovi proizvođači dostigli visoki umjetnički domet. Najveći broj primjeraka koji se čuva u fundusu Muzeja grada Splita ilustrira povijesne, političke i kulturne događaje te znamenite ličnosti. Među medaljama ima i onih koje su posebni rariteti, poput medalje Andrea Barbata, rad poznatog medaljera Sperandija Savellija iz 15. stoljeća. Među istaknutim umjetnicima čije se medalje čuvaju u zbirci, valja istaknuti najmarkantniju ličnost u povijesti našeg medaljarstva Ivu Kerdića, zatim Ivana Meštrovića te radove G. Giromettija, V. Gecana, S. Peruzzija i drugih umjetnika u čijim je radovima moguće pratiti razvoj hrvatskog medaljarstva u stilskom i morfološkom pogledu. Zbirka odlikovanja sastoji se uglavnom od odlikovanja druge polovice 19. i 20. stoljeća, a tek manji dio potječe iz vremena prije toga. Odlikovanja kao vidljiva priznanja za zasluge učinjene narodu, državi, društvu, vladaru itd., za osobnu hrabrost, zalaganje i doprinos dijele se na ordene i medalje, na ratne i mirnodopske, na vojne i građanske.

Voditelj zbirke: dr. sc. Marijan Čipčić, kustos
pogledaj cijelu zbirku
Medalja Andrea Barbata
28/02/2021
Saznaj više
Knjižnica
1925.MGS
U sklopu Gradske biblioteke u palači Bernardi 1925. godine osposobljen je prostor za Muzejsko-historijsko odjeljenje. U razdoblju nakon Drugog svjetskog rata postupno je došlo do njegovog izdvajanja iz cjeline i preseljenja u gotičko-renesansnu Veliku Papalićevu palaču. Tada službeno priznat, Muzej grada Splita ima i svoju priručnu knjižnicu. Njezinu jezgru činile su knjige i časopisi koje su po muzejskim kriterijima trebale ući u fundus novonastalog muzeja.

Knjižnica Muzeja grada Splita je poluotvorenog tipa – osim za internu upotrebu, knjižni fond je dostupan po određenim uvjetima i vanjskim korisnicima. Evidentirano je više od 11 000 kataloških jedinica knjižnične građe. Knjižnica prima 42 naslova periodike vezane za sve aspekte gradske i opće povijesti (povijesti umjetnosti, sociologije, zdravstva…).

Od novina knjižnica posjeduje većinu godišta Novog doba, Pučkog lista i Jadranske straže. Ujedno prikuplja i primjerke Slobodne Dalmacije od samih početaka.

Građa knjižnice Muzeja grada Splita nabavlja se donacijama i kupnjom, a najviše razmjenom sa srodnim ustanovama.