Obrana Splita

Stalni postav

15. – 16. st.

Verižasta košulja - MGS 2338
26/02/2021
Verižaste košulje služile su za zaštitu tijela ratnika. Izrađene su od malih žičanih obruča, a obično su nošene samostalno ili ispod oklopa. Narodi Orijenta su mnogo ranije od Europljana poznavali vještinu izrade žice, te su se verižaste košulje prvo upotrebljavale u Istočnom Rimskom Carstvu. Posredovanjem Bizanta u 6. stoljeću verižasta košulja prenesena je i u Europu. Već krajem 15. stoljeća, a najviše u 16. stoljeću verižaste košulje se kvalitetno izrađuju i sastavljaju zalemljenim žičanim obručima. Od svih zaštitnih oružja izrada pancirne košulje bila je najzahtjevnija pa je i njena cijena bila velika. Zbog visoke cijene opreme, oklopljeni ratnici dobivali su znatno veću plaću. U Europi izrada ovakvih zaštitnih košulja izumire oko 1700. godine. Iako se uvijek smatralo da je izrada verižastih košulja i rukavica usko povezana s kovačkim obrtom, izrada je ponekad zahtijevala tehnologiju srodniju zlatarstvu. Više od 30 000 komadića bilo je potrebno za izradu jedne verižaste košulje. Tako bi za izradu jedne takve košulje od 30 000 obruča trebalo 667 sati rada, a za onu od 40 000 obruča 889 sati. Uobičajeno je košulja bila rađena spajanjem sustavom četiri na jednu, gdje je svaka karičica spajala četiri druge. Sve verižaste košulje iz Muzeja grada Splita nošene su ispod oklopa kao njegov sastavni dio. Rađene su od sitnih karika od dosta tanke žice. Sve su zapadnjačke izrade, tipa grano d’orzo vjerojatno južnonjemački ili sjevernotalijanski rad i mogu se datirati uglavnom u 15. ili početak 16. stoljeća.
Saznaj više
MGS Zbirke

Zbirka kamenih spomenika osnovana je 1948. godine s ciljem sakupljanja arhitektonskih i ostalih spomeničkih ulomaka stradalih tijekom Drugoga svjetskog rata. Naknadno je Zbirka obogaćena darovanjima Arheološkog muzeja u Splitu i to predmetima koji mu sadržajno i vremenski nisu pripadali.

Zbirka sadrži više od petsto predmeta s područja Splita iz razdoblja od 3. do 19. stoljeća. Sastoji se od grbova, koji čine vrijednu skupinu, dijelova arhitekture i građevnog materijala, dijelova crkvenog namještaja, nadgrobnih spomenika, spomen-ploča, ulomaka natpisa i raznih kamenih fragmenata. Nešto manje građe pripada kamenoj plastici koju čine skulpture i reljefi. Predmeti su izrađeni od različitih vrsta kamena, najčešće od vapnenca, pješčenjaka, ali i raznih vrsta mramora.

Zbirka je značajan inventar Muzeja grada Splita i dragocjen izvor za upoznavanje i proučavanje grada jer po svojem sadržaju predstavlja urbanističke, političke, umjetničke, vjerske i ekonomske aspekte određenih povijesnih razdoblja. Mogu se izdvojiti određene cjeline kao što su cjelina koja obuhvaća nalaze arheoloških istraživanja Dioklecijanove palače, skulptura zvonika katedrale, gradski grbovi, grbovi najpoznatijih splitskih obitelji kao i ulomci Monumentalne fontane. Od značajnih predmeta u Muzeju se čuva antička menza i dvije sfinge Dioklecijanove palače te skulptura Firentinčevog kruga.

Dio Zbirke izložen je kao dio stalnog postava i to u dvorištu i lođi Papalićeve palače.

Voditeljica zbirke: Elvira Šarić Kostić, viša kustosica
pogledaj cijelu zbirku
Statua zapovjednika
26/02/2021
Saznaj više
Knjižnica
1925.MGS
U sklopu Gradske biblioteke u palači Bernardi 1925. godine osposobljen je prostor za Muzejsko-historijsko odjeljenje. U razdoblju nakon Drugog svjetskog rata postupno je došlo do njegovog izdvajanja iz cjeline i preseljenja u gotičko-renesansnu Veliku Papalićevu palaču. Tada službeno priznat, Muzej grada Splita ima i svoju priručnu knjižnicu. Njezinu jezgru činile su knjige i časopisi koje su po muzejskim kriterijima trebale ući u fundus novonastalog muzeja.

Knjižnica Muzeja grada Splita je poluotvorenog tipa – osim za internu upotrebu, knjižni fond je dostupan po određenim uvjetima i vanjskim korisnicima. Evidentirano je više od 11 000 kataloških jedinica knjižnične građe. Knjižnica prima 42 naslova periodike vezane za sve aspekte gradske i opće povijesti (povijesti umjetnosti, sociologije, zdravstva…).

Od novina knjižnica posjeduje većinu godišta Novog doba, Pučkog lista i Jadranske straže. Ujedno prikuplja i primjerke Slobodne Dalmacije od samih početaka.

Građa knjižnice Muzeja grada Splita nabavlja se donacijama i kupnjom, a najviše razmjenom sa srodnim ustanovama.