Gotička dvorana
Sjeverna Italija, poč. 16. st.
Sakupljanje građe započelo je od samih početaka djelovanja Muzeja dok je još bio dio Gradske biblioteke. Sama Zbirka oformljena je naknadno temeljem Knjige inventara starih nacrta, diploma koje su se sakupljale od osnivanja Muzeja, zemljopisnih karata, planova grada kao i drugih predmeta poput maketa. Sastoji se od predmeta koji obuhvaćaju razdoblje od 16. do kraja 20. stoljeća i provenijencijom su vezani za područje grada Splita.
Kartografska građa sadrži karte i planove Splita i Dalmacije nastale u razdoblju od 16. stoljeća do suvremenih kartografskih izdanja 20. stoljeća. Najveći broj predmeta čine prikazi Splita kroz povijest, potom razne karte država u kojima se Split nalazio te predstavljaju povijesni izvor. Manji je broj rukopisnih karata i planova jer većinu čine tiskana izdanja. Od planova, najznačajniji je Schurmanov plan koji ulazi u sve preglede urbanističkog razvoja grada Splita zbog njegove važnosti.
Od diploma, koje predstavljaju službeni čin odavanja počasti, priznanja ili zahvalnosti određenoj zaslužnoj osobi, ustanovi ili organizaciji iz Splita u znak obilježavanja nekog događaja, građa se odnosi na događaje ili ličnosti vezane za Split. Najviše je predmeta iz razdoblja 19. i 20. stoljeća.
Veliki je broj nacrta raznih građevina Splita i to stambenih objekata, ali i javnih građevina značajnih arhitekata koji su djelovali na području grada tijekom 19. i 20. stoljeća.
Voditeljica Zbirke: Elvira Šarić Kostić, viša kustosica

Knjižnica Muzeja grada Splita je poluotvorenog tipa – osim za internu upotrebu, knjižni fond je dostupan po određenim uvjetima i vanjskim korisnicima. Evidentirano je više od 11 000 kataloških jedinica knjižnične građe. Knjižnica prima 42 naslova periodike vezane za sve aspekte gradske i opće povijesti (povijesti umjetnosti, sociologije, zdravstva…).
Od novina knjižnica posjeduje većinu godišta Novog doba, Pučkog lista i Jadranske straže. Ujedno prikuplja i primjerke Slobodne Dalmacije od samih početaka.
Građa knjižnice Muzeja grada Splita nabavlja se donacijama i kupnjom, a najviše razmjenom sa srodnim ustanovama.