Gotička dvorana

Stalni postav

Sjeverna Italija, poč. 16. st.

RENESANSNA ŠKRINJA S POZLAĆENIM KARIJATIDAMA
26/02/2021
Škrinje izložene na prvom katu Muzeja nam poput umanjenih, ali skladnih arhitektonskih i kiparskih dijela, svjedoče o moći i bogatstvu onih koji su ih posjedovali i čije su interijere krasili. Iako izložene škrinje u našem Muzeju nisu pripadale obitelji Papalić, čiji je mobilijar u vihoru vremena netragom nestao, one nam pružaju uvjerljiv izgled svečane dvorane Papalićeve palače dok su u njoj boravili Papalić, Marulić i ostali odličnici splitskog humanističkog kruga. Škrinje, a vjerojatno i ostali namještaj svečane dvorane (piano nobile), bile su sigurno odabrane po uzoru na namještaj u venecijanskima palačama tog vremena, kao što nam to zorno dočaravaju i kameni ukrasi gotičkih prozora te oslikani drveni strop. Prema načinu obrade ornamenata i drugih ukrasa, izložene škrinje vjerojatno su izrađene u sjevernotalijanskim radionicama. Nizale su se duž zidova, a veliki središnji prostor nastojao se ostaviti praznim. Inzistiranje na dekorativnosti prednje stranice i unutrašnjosti poklopca s jednostavnim ručkama postrance, potvrđuje njihov smještaj uzduž zidova. Osim što su služile za pohranu predmeta, koristile su se za sjedenje.
Saznaj više
MGS Zbirke

Zbirka odlikovanja, medalja i plaketa nastajala je tijekom godina i obogaćivala se raznim darovima i kupovinom od osnutka Muzeja grada Splita. Danas broji ukupno 307 primjeraka. Zbirka je registrirana od strane Ministarstva kulture Republike Hrvatske 22. studenog 2011. godine. Medalje su većinom domaćeg, a ima ih i inozemnog podrijetla. Bogata po motivima, raznovrsna u oblicima i stilskim karakteristikama, ona predstavljaju mala umjetnička djela u kojima su njihovi proizvođači dostigli visoki umjetnički domet. Najveći broj primjeraka koji se čuva u fundusu Muzeja grada Splita ilustrira povijesne, političke i kulturne događaje te znamenite ličnosti. Među medaljama ima i onih koje su posebni rariteti, poput medalje Andrea Barbata, rad poznatog medaljera Sperandija Savellija iz 15. stoljeća. Među istaknutim umjetnicima čije se medalje čuvaju u zbirci, valja istaknuti najmarkantniju ličnost u povijesti našeg medaljarstva Ivu Kerdića, zatim Ivana Meštrovića te radove G. Giromettija, V. Gecana, S. Peruzzija i drugih umjetnika u čijim je radovima moguće pratiti razvoj hrvatskog medaljarstva u stilskom i morfološkom pogledu. Zbirka odlikovanja sastoji se uglavnom od odlikovanja druge polovice 19. i 20. stoljeća, a tek manji dio potječe iz vremena prije toga. Odlikovanja kao vidljiva priznanja za zasluge učinjene narodu, državi, društvu, vladaru itd., za osobnu hrabrost, zalaganje i doprinos dijele se na ordene i medalje, na ratne i mirnodopske, na vojne i građanske.

Voditelj zbirke: dr. sc. Marijan Čipčić, kustos
pogledaj cijelu zbirku
Medalja Andrea Barbata
28/02/2021
Saznaj više
Knjižnica
1925.MGS
U sklopu Gradske biblioteke u palači Bernardi 1925. godine osposobljen je prostor za Muzejsko-historijsko odjeljenje. U razdoblju nakon Drugog svjetskog rata postupno je došlo do njegovog izdvajanja iz cjeline i preseljenja u gotičko-renesansnu Veliku Papalićevu palaču. Tada službeno priznat, Muzej grada Splita ima i svoju priručnu knjižnicu. Njezinu jezgru činile su knjige i časopisi koje su po muzejskim kriterijima trebale ući u fundus novonastalog muzeja.

Knjižnica Muzeja grada Splita je poluotvorenog tipa – osim za internu upotrebu, knjižni fond je dostupan po određenim uvjetima i vanjskim korisnicima. Evidentirano je više od 11 000 kataloških jedinica knjižnične građe. Knjižnica prima 42 naslova periodike vezane za sve aspekte gradske i opće povijesti (povijesti umjetnosti, sociologije, zdravstva…).

Od novina knjižnica posjeduje većinu godišta Novog doba, Pučkog lista i Jadranske straže. Ujedno prikuplja i primjerke Slobodne Dalmacije od samih početaka.

Građa knjižnice Muzeja grada Splita nabavlja se donacijama i kupnjom, a najviše razmjenom sa srodnim ustanovama.