Autonomna komuna

Stalni postav

Italija (Romagna ili Marche), 14. – 15. st.

Vrč (MGS 4035) - arhajska majolika
26/02/2021
Najstariji primjerci nalaza majoličkog posuđa, pronađenih prilikom arheoloških istraživanja jugoistočnog dijela Palače (1968. – 1974.), pripadaju vrčevima iz skupine arhajske majolike (maiolica arcaica), nositelja stilskih značajki gotičkog dekorativnoga izričaja. Ova skupina srednjovjekovnog keramičkoga posuđa proizvodila se na području sjeverne i srednje Italije od sredine 13. do početka 15. stoljeća. Dobro sačuvan majolički vrč trolisnog otvora i trakaste ručke ukrašen je apliciranim reljefnim prikazom ljudskog lica, obrubljen mrežom stiliziranih vegetabilnih motiva slikanih kistom u plavkastozelenoj boji. Arhajski vrč pripadao je luksuznom inventaru Splitske nadbiskupije koja je u ranom srednjem vijeku zauzimala prostor jugoistočne ugaone kule i susjedni sklop istočnih antičkih prostorija. Vrč je pronađen u sloju s urušenom srednjovjekovnom freskom s motivom zavjesa od hermelinskog krzna (druga polovica 13. – druga pol. 14. st.). Nadbiskupski sklop s luksuzno opremljenim interijerom u gotičkom stilu stradao je u požaru 1506. godine.
Saznaj više
MGS Zbirke

Zbirka značaka prikupljana je darovanjima, otkupima ili ustupanjima i to od samog početka djelovanja Muzeja grada Splita. Značke se gotovo cjelokupnim dijelom odnose na institucije i događanja vezana za grad Split ili pak područje Dalmacije u vremenu od kraja 19. do kraja 20. stoljeća. U Zbirci se čuva komplet značaka izrađenih u povodu Mediteranskih igara održanih u Splitu 1979. godine. Razdoblje nastanka predmeta obuhvaća period od 14. stoljeća do današnjih dana, a podrijetlo građe većim dijelom vezano je za grad Split i teritorij Dalmacije.

Voditelj zbirke: Marijan Čipčić, kustos
pogledaj cijelu zbirku
Značka Mletačkog lava
28/02/2021
Saznaj više
Knjižnica
1925.MGS
U sklopu Gradske biblioteke u palači Bernardi 1925. godine osposobljen je prostor za Muzejsko-historijsko odjeljenje. U razdoblju nakon Drugog svjetskog rata postupno je došlo do njegovog izdvajanja iz cjeline i preseljenja u gotičko-renesansnu Veliku Papalićevu palaču. Tada službeno priznat, Muzej grada Splita ima i svoju priručnu knjižnicu. Njezinu jezgru činile su knjige i časopisi koje su po muzejskim kriterijima trebale ući u fundus novonastalog muzeja.

Knjižnica Muzeja grada Splita je poluotvorenog tipa – osim za internu upotrebu, knjižni fond je dostupan po određenim uvjetima i vanjskim korisnicima. Evidentirano je više od 11 000 kataloških jedinica knjižnične građe. Knjižnica prima 42 naslova periodike vezane za sve aspekte gradske i opće povijesti (povijesti umjetnosti, sociologije, zdravstva…).

Od novina knjižnica posjeduje većinu godišta Novog doba, Pučkog lista i Jadranske straže. Ujedno prikuplja i primjerke Slobodne Dalmacije od samih početaka.

Građa knjižnice Muzeja grada Splita nabavlja se donacijama i kupnjom, a najviše razmjenom sa srodnim ustanovama.