20 stoljeće

Stalni postav

1923. – 1924. g.

Urbanistički plan Splita arhitekta Wernera Schürmanna iz Haaga
26/02/2021
tuš, boja, karton, drvo; kaširano

Jedan od najznačajnijih splitskih urbanističkih planova nizozemskog arhitekta nastao je nakon provedenog međunarodnog natječaja za regulacijski plan grada što je bio standard tadašnje gradske uprave.
Saznaj više
MGS Zbirke

Zbirka stakla nastala je u vrijeme formiranja Muzeja grada Splita. Njezin se fundus popunjavao na različite načine. Najčešće je to bilo kupnjom, ali česta su bila i darovanja pojedinih predmeta ili cjelina u obliku donacija i ostavština (ljekarnička obitelj Tocigl, Kandida Rinčić, Anka Grabovac, arhitekt Slavko Muljačić, obitelj Slapničar) te nalazi arheoloških istraživanja u povijesnoj jezgri Splita (podrumski nalaz: Dioklecijanova palača 1968. – 1974. g., Papalićeva palača 1988., Carrarina poljana 2005., Dominikanski samostan 2007. – 2008. i dr.). Ostavštine su posebno zanimljive cjeline koje govore u prvom redu o ličnosti oporučitelja, a onda posredno i o njegovoj obitelji, o vremenu u kojem se pojavljuje i živi u Splitu. Najznačajniji i najkvalitetniji dio fundusa Muzeja grada Splita čine predmeti iz ostavštine dr. Ive Tartaglie, gradonačelnika Splita s početka 20. st., velikog znalca umjetnosti, mecene, kolekcionara.

Zbirka stakla broji 163 inv. oznake (245 predmeta). Prema namjeni predmeti se svrstavaju u sljedeće grupe: kuhinjsko posuđe (zdjele, staklenke…); stolno posuđe (čaše, vrčevi, boce, tanjuri…); ukrasni predmeti (vaze, pepeljare, figurice, suveniri, rasvjetna tijela…); ljekarničko staklo (staklena oprema ljekarne – boce s etiketama sadržine, staklenke, epruvete, retorte, mjerice…); ambalaža (boce, staklenke…).

Voditeljica zbirke: Vedrana Supan, kustosica
pogledaj cijelu zbirku
Čaša na nozi ukrašena izbočenim fasetiranim medaljonima
26/02/2021
Saznaj više
Knjižnica
1925.MGS
U sklopu Gradske biblioteke u palači Bernardi 1925. godine osposobljen je prostor za Muzejsko-historijsko odjeljenje. U razdoblju nakon Drugog svjetskog rata postupno je došlo do njegovog izdvajanja iz cjeline i preseljenja u gotičko-renesansnu Veliku Papalićevu palaču. Tada službeno priznat, Muzej grada Splita ima i svoju priručnu knjižnicu. Njezinu jezgru činile su knjige i časopisi koje su po muzejskim kriterijima trebale ući u fundus novonastalog muzeja.

Knjižnica Muzeja grada Splita je poluotvorenog tipa – osim za internu upotrebu, knjižni fond je dostupan po određenim uvjetima i vanjskim korisnicima. Evidentirano je više od 11 000 kataloških jedinica knjižnične građe. Knjižnica prima 42 naslova periodike vezane za sve aspekte gradske i opće povijesti (povijesti umjetnosti, sociologije, zdravstva…).

Od novina knjižnica posjeduje većinu godišta Novog doba, Pučkog lista i Jadranske straže. Ujedno prikuplja i primjerke Slobodne Dalmacije od samih početaka.

Građa knjižnice Muzeja grada Splita nabavlja se donacijama i kupnjom, a najviše razmjenom sa srodnim ustanovama.