19 stoljeće
Češka, 1898. – 1900. g.
Zbirka pečatnjaka obuhvaća pečatnjake koje tematski možemo dijeliti na pečatnjake upravnih ustanova, gradova, financijskih, poštanskih i pomorskih ureda, vojnih jedinica i ustanova, škola i ustanova kulture, cehova i obrtnika, trgovaca, gospodarskih dobara, crkvene pečatnjake, obiteljske i osobne, neidentificirane, s monogramom i inicijalima, pečatne prstene i dr. Pečati su se koristili u Splitu, ali i mnogim drugim dalmatinskim mjestima, a među njima je nekoliko primjeraka izuzetne vrijednosti. Vrijeme nastanka i upotrebe pečata obuhvaća razdoblje od 16. do 21. stoljeća, ali većina ih je s kraja 19. stoljeća. Pečatnjaci, kao dokumenti vremena i društva u kojem su nastali, dio su političke i kulturne povijesti Splita i Dalmacije i imaju iznimnu vrijednost za proučavanje i dokumentiranje njihove kulturne i povijesne baštine.
Voditelj zbirke: dr. sc. Marijan Čipčić, kustos

Knjižnica Muzeja grada Splita je poluotvorenog tipa – osim za internu upotrebu, knjižni fond je dostupan po određenim uvjetima i vanjskim korisnicima. Evidentirano je više od 11 000 kataloških jedinica knjižnične građe. Knjižnica prima 42 naslova periodike vezane za sve aspekte gradske i opće povijesti (povijesti umjetnosti, sociologije, zdravstva…).
Od novina knjižnica posjeduje većinu godišta Novog doba, Pučkog lista i Jadranske straže. Ujedno prikuplja i primjerke Slobodne Dalmacije od samih početaka.
Građa knjižnice Muzeja grada Splita nabavlja se donacijama i kupnjom, a najviše razmjenom sa srodnim ustanovama.