Izložba ostvarena u suradnji:
Udruženja obrtnika Split, Arheološkog muzej i Muzeja grada Splita
Autori izložbe su: Arsen Duplančić, Elvira Šarić Kostić, Jagoda Mardešić, Nino Švonja i Tonija Andrić.
PALAČA MILESI
Ravnateljica Muzeja grada Splita Vesna Bulić Baketić istaknula je ovu izložbu kao primjer vrlo vrijedne međuinstitucionalne suradnje.
– Ova izložba pokazuje kako u jednoj sinergiji možemo dati jednu potpuno novu vrijednost građanima Splita, a to je ono što je i primarna zadaća svih naših institucija. U prvom trenutku, na poziv Udruženja obrtnika Split, nismo uopće ni znali koji oblik će ova suradnja poprimiti i što mi kao muzej uopće možemo ponuditi. Prvi poziv svim našim kustosima urodio je neočekivanim odgovorom u količini muzejske građe koja se može uklopiti u ovu izložbu. Tek smo tada shvatili da je ovo jedan složen koncept koji se treba i dalje razvijati kako bi javnost bila upoznata s ogromnom baštinom koja seže do razdoblja prije Krista – kazala je Bulić Baketić.
Ulaz na izložbu je besplatan. Radno vrijeme izložbe: 11.11.2023.: 17.00 – 20.00 / 12.11.2023. – 2. 12.: 9.00 – 20.00
Uvodna riječ Radovana Kečkemeta iz kataloga izložbe Zanatstvo i obrtništvo u Splitu – od antike do početka 20. stoljeća.
Kroz povijest grada Splita i obrtništva u njemu, obrtnici su se udruživali u raznim oblicima i pod različitim nazivima, u skladu s tadašnjim vremenima. Njihova današnja organizacija, Udruženje obrtnika Split, ogranak je Hrvatske obrtničke komore. Naše dosadašnje znanje o kontinuitetu naše organizacije seže do 11. studenoga 1968. godine. 2018., na pedesetu godišnjicu, odlučeno je da se pokrene projekt proučavanja povijesti obrtništva i zanatstva u Splitu a da se rezultati toga najprije prikažu javnosti na prigodnoj izložbi, a zatim i objave u stručno-popularnoj monografiji. Na tome angažirani su stručnjaci za pojedina razdoblja povijesti Splita.
Na ovoj izložbi, koju otvaramo na 55. godišnjicu poznatog nam organiziranja, prikazujemo dio do sada prikupljene građe, a radi upoznavanja splitske javnosti s postojanjem projekta i dijelom njegovih dosadašnjih rezultata. Izložba nije završetak projekta, već on ide dalje, prema konačnoj monografiji koju očekujemo dovršiti idućih godina. Istraživanje nas je već dovelo do novih spoznaja o povijesti obrtništva i obrtnika u Splitu, koje će biti objavljene u monografiji, a ove će, nadamo se, predstavljati poticaj drugim istraživačima da nastave ovaj rad. Jedan od poticaja pokretanja projekta je i činjenica da je povijest obrtništva u Splitu slabo obrađena, pogotovo ne sveobuhvatno i u dužem vremenskom razdoblju. To iznenađuje jer dokumentirana povijest rada splitskih i dalmatinskih obrtnika seže do rimskog doba, gdje je doslovno uklesana u kamenu, preko srednjovjekovnih notarskih i drugih perom ispisanih isprava, do raznih isprava i drugih izvora novog vijeka. Autori ovog dijela projekta odlučili su istraživanje zaustaviti u godini 1914., kada su nastupile brojne krupne političke i društvene promjene, toliko krupne da zatvaraju jedno i otvaraju novo poglavlje mnogo čega pa i obrtništva. Vrijeme nakon te godine odlučili smo obraditi u nastavku projekta. Obrtnici nisu ničiji politički ni strateški partneri, ne raspolažu investicijskim kapitalom ni političkom težinom, zbog čega su u javnosti nedopustivo zanemareni. OBRTNIK ili ZANATLIJA je HOMO FABER – onaj koji nešto proizvodi svojim rukama i svojom glavom, prehranjujući time sebe i svoju obitelj. Ovim projektom želimo skrenuti pažnju na njegovu zanemarenu a nezaobilaznu ulogu u životu grada i njegovih stanovnika, kako kroz povijest tako i danas.
Kalup za izradu zavjetnih pločica, Muzej grada Splita
Kavana na obali, Olivero, Muzej grada Splita