Povijest

Zbirka odlikovanja, medalja i plaketa nastajala je tijekom godina i obogaćivala se raznim darovima i kupovinom od osnutka Muzeja grada Splita. Danas broji ukupno 307 primjeraka. Zbirka je registrirana od strane Ministarstva kulture Republike Hrvatske 22. studenog 2011. godine. Medalje su većinom domaćeg, a ima ih i inozemnog podrijetla.

Zbirka značaka prikupljana je darovanjima, otkupima ili ustupanjima i to od samog početka djelovanja Muzeja grada Splita. Značke se gotovo cjelokupnim dijelom odnose na institucije i događanja vezana za grad Split ili pak područje Dalmacije u vremenu od kraja 19. do kraja 20. stoljeća. U Zbirci se čuva komplet značaka izrađenih u povodu Mediteranskih igara održanih u Splitu 1979. godine. Razdoblje nastanka predmeta obuhvaća period od 14. stoljeća do današnjih dana, a podrijetlo građe većim dijelom vezano je za grad Split i teritorij Dalmacije.

Zbirka plakata sadržava plakate koji prate izložbe, predavanja, glazbene događaje i koncerte, kazališne i sportske predstave te akcije, kao i političke promidžbene plakate, ratne i druge plakate.

Arhivska građa koja se kao zasebna zbirka čuva u Muzeju grada Splita raznovrsna je kao što su raznovrsni oblici djelatnosti jednog gradskog muzeja, a koji zadiru u sve pore kulturnog, povijesnog, društvenog, umjetničkog, gospodarskog i urbanističkog života. Počela se prikupljati sustavno od vremena osnutka Muzeja.

Zbirka pečatnjaka obuhvaća pečatnjake koje tematski možemo dijeliti na pečatnjake upravnih ustanova, gradova, financijskih, poštanskih i pomorskih ureda, vojnih jedinica i ustanova, škola i ustanova kulture, cehova i obrtnika, trgovaca, gospodarskih dobara, crkvene pečatnjake, obiteljske i osobne, neidentificirane, s monogramom i inicijalima, pečatne prstene i dr.

Muzej grada Splita posjeduje više od 2000 vrijednih knjiga koje su obuhvaćene u Zbirku starih i rijetkih knjiga. U fundus Zbirke spadaju tiskane knjige koje vremenski pripadaju razdoblju od 16. do sredine 19. stoljeća, a tematski ili vlasnički imaju veze sa Splitom i njegovom užom regijom. Knjige su uglavnom objavljivane u Italiji (Firenca, Milano, Venecija…), manjim dijelom u ostatku Europe (Pariz, Beč, London…) i Hrvatske (Split, Zadar, Dubrovnik). Prevladavaju djela na talijanskom i latinskom, dok je manji dio tiskan na njemačkom, francuskom, hrvatskom i engleskom jeziku.

Zbirka oružja jedna je od najvrjednijih zbirki Muzeja grada Splita. Vrijednost Zbirke nije u njenoj brojnosti, nego u izuzetno rijetkim i lijepim primjercima, od kojih su neki rijetki i u europskim razmjerima. Oružje iz Zbirke koje datira od 14. do 20. stoljeća može se podijeliti na napadačko i obrambeno oružje.

Zbirka numizmatike Muzeja grada Splita nastala je sakupljačkom djelatnošću pojedinaca i institucija u kojima se sakupljala građa za budući muzej, a to su Gradska biblioteka i Arheološki muzej u Splitu. Dio građe je u Zbirku ušao kao nalaz arheoloških istraživanja.

Sakupljanje građe započelo je od samih početaka djelovanja Muzeja dok je još bio dio Gradske biblioteke. Sama Zbirka oformljena je naknadno temeljem Knjige inventara starih nacrta, diploma koje su se sakupljale od osnivanja Muzeja, zemljopisnih karata, planova grada kao i drugih predmeta poput maketa. Sastoji se od predmeta koji obuhvaćaju razdoblje od 16. do kraja 20. stoljeća i provenijencijom su vezani za područje grada Splita.

Statua zapovjednika 1645. - 1652. g.

Zbirka kamenih spomenika osnovana je 1948. godine s ciljem sakupljanja arhitektonskih i ostalih spomeničkih ulomaka stradalih tijekom Drugoga svjetskog rata. Naknadno je Zbirka obogaćena darovanjima Arheološkog muzeja u Splitu i to predmetima koji mu sadržajno i vremenski nisu pripadali.

Muzej grada Splita

Muzej sabire, zaštićuje, proučava i pokazuje materijalnu i duhovnu baštinu grada Splita

Museum Hours

9:30–6:00, Monday Until 8:00

Museum Location

Papalićeva1, 21000 Split

October 2024
M T W T F S S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031